Adwokat a prawnik - na czym polegają różnice tych dwóch zawodów?

Adwokat a prawnik – czym różnią się te zawody?

Ukończenie studiów prawniczych otwiera przed absolwentami uniwersytetów drogę do fascynującej, chociaż momentami wyczerpującej kariery zawodowej. Niezależnie od tego gdzie pracuje prawnik czy adwokat – Zawiercie, Warszawa a może niewielkie miasteczko we wschodniej części kraju – musi stale się rozwijać i pracować na swoja renomę. Warto od początku studiów wiedzieć jak chcemy pokierować naszą karierą. Adwokat a prawnik – czym różnią się oba te zawody? Czytaj dalej!

Adwokat a prawnik – kwestia edukacji

Adwokat a prawnik – jakie są różnice? O ile każdy adwokat jest prawnikiem, tak nie każdy prawnik jest adwokatem. Według polskiego prawa każda osoba, która z powodzeniem ukończyła pięcioletnie magisterskie studia na kierunku ,,prawo” może być tytułowana prawnikiem. Nic nie stoi na przeszkodzie aby absolwent otworzył własną kancelarię w której będzie świadczył usługi z zakresu prawnego poradnictwa. Konkurencja w tej materii jest więc duża – każda kancelaria adwokacka – Zawiercie, Kraków, mniejsze i większe miasta – musi się z nią liczyć!

Kariera adwokata nie rozpoczyna się wraz z udaną obroną pracy magisterskiej. Po pięciu latach studiów absolwentów aspirujących do tej roli czeka jeszcze trzyletnia aplikacja adwokacka. Po niej przychodzi czas na trudny egzamin organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Egzamin zdany? Gratulacje – po uzyskaniu wpisu na listę okręgowej rady adwokackiej możemy nazywać siebie adwokatami! Co robi się na aplikacji adwokackiej? Chodzi głównie o zdobycie praktycznego doświadczenia na sali sądowej, nabywanego pod okiem czynnego zawodowo adwokata – patrona. Prawnik nie nabywa takiego doświadczenia – swoją edukację i karierę może ,,ulokować” w przeważającej części za biurkiem. 

Uprawnienia adwokata i prawnika – czym się różnią?

Ze wszystkich zawodów prawniczych to pozycja adwokata gwarantuje mu największe uprawnienia. Adwokat może bowiem reprezentować swoich klientów we wszystkich sprawach. Wolno mu to robić począwszy od spraw cywilnych, przez te toczone przed sądem rodzinnym aż po wszelkiego typu sprawy karne. Adwokat udziela wsparcia na każdym etapie procesu – służy radą, sporządza pisma procesowe i pojawia się na sali rozpraw jako pełnomocnik. Jeżeli więc będziemy mieli jakiekolwiek problemy prawne, najbardziej kompleksowo pomoże nam adwokat – Zawiercie, stolica i mniejsze miasta nie są pozbawione świetnych specjalistów.

Uprawnienia osoby tytułującej się prawnikiem, która nie ukończyła aplikacji adwokackiej, są dużo bardziej ograniczone. Przede wszystkim prawnicy trudnią się udzielaniem porad z zakresu dziedziny prawa w której się specjalizują oraz przygotowują pisma. Bez ukończenia aplikacji ich zdolność do reprezentowania klientów przed sądem jest bardzo ograniczona, a przede wszystkim nie mogą oni tego robić w sprawach karnych. 

Adwokat a prawnik – odpowiedzialność zawodowa

Do kluczowych różnic między zawodem prawnika i adwokata należy kwestia odpowiedzialności zawodowej. Jak łatwo się domyślić, z racji większych uprawnień to od adwokata wymaga się w tej materii odpowiednie więcej.

Adwokat czynny zawodowo nie może pozostawać w stosunku pracy – po wpisaniu na listę adwokacką funkcjonuje na rynku w ramach własnej działalności. Według polskiego prawa może więc podpisywać tylko umowy o charakterze cywilnoprawnym – na takiej podstawie współpracę nawiązuje kancelaria adwokacka. Zawiercie i cały Śląsk – z pewnością znajdziemy tam adwokatów oferujących rzetelne usługi.

Adwokat jest zobligowany do wykupienia ubezpieczenia OC – prawnik nie musi tego robić. Jeżeli adwokat nie wykona swojej pracy należycie, osoba w przypadku której adwokat ,,zawalił” będzie mogła ubiegać się o uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela.

Prawnika nie obowiązuje kodeks etyczny ani obowiązek zachowania poufności. Adwokat w swojej działalności musi natomiast respektować szereg etycznych zasad i zachowywać dla siebie wszystkie informacje uzyskane od klienta.

Adwokat i prawnik to zawody pokrewne, ale w praktyce nie brakuje między nimi różnic. Już na początku studiów warto być zdecydowanym na określoną ścieżkę – konkurencja jest duża, trzeba więc być doskonale przygotowanym na trudną walkę o renomę!