blog internetowy

Blog internetowy – jak prowadzić go zgodnie z prawem?

Coraz częściej szukając informacji na różne tematy, korzystamy z Internetu. Zazwyczaj znajdujemy je na różnego rodzaju blogach. Oczywiście jeśli posiadamy rozległą wiedzę w danym temacie, również i my możemy zająć się prowadzeniem bloga. Zapewne zastanawiacie się, czy konieczna jest rejestracja serwisu internetowego jakim jest blog. Jest to konieczne, jeśli nasza strona internetowa będzie miała charakter prasowy. Istotna jest także częstotliwość publikacji artykułów. Jeśli blog ma być formą dzielenia się swoją wiedzą z innymi użytkownikami Internetu, nie ma konieczności rejestrowania go. Warto jednak wiedzieć także jakie treści można zamieszczać na blogu, by był on prowadzony zgodnie z prawem. Przeczytaj nasz tekst, by dowiedzieć się więcej!

Umieszczanie dzieł cudzego autorstwa na blogu

Często przeglądając Internet, zauważamy liczne zdjęcia znajdujące się w jego zasobach. Większość z nich strzeże licencja autorska. Oznacza to, że nie wolno nam wykorzystywać wykonanych przez innego twórcę zdjęć, filmów czy dźwięków, nie informując o tym, kto jest ich autorem. Podobnie wygląda sytuacja z udostępnianiem logo. Jeśli chcemy korzystać z logo zaprojektowanego przez grafika, powinniśmy podpisać z nim odpowiedni dokument, jakim jest umowa o przeniesienie praw autorskich do logo. Wzór takiej umowy, znajdziemy w Internecie. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chcemy umieścić na naszym blogu zdjęcia cudzego autorstwa. Powinniśmy mieć wykupioną licencję, aby móc korzystać z nich legalnie.

Jakie materiały możemy publikować bez umowy?

Wszystkie zdjęcia znajdujące się w darmowych bankach grafik, nie wymagają podpisywania umowy z ich twórcą, ani wykupywania licencji. Wolno nam także zamieszczać na blogu zdjęcia, które wykonaliśmy samodzielnie. Wówczas to my jesteśmy ich autorami.