księgowość obowiązki

Czym zajmuje się księgowość? 2 najważniejsze zadania

Ostatnio bardzo popularne stało się zlecenie księgowości zewnętrznym podmiotom. Wiąże się to z dużą oszczędnością i innymi benefitami. A jak w rzeczywistości funkcjonuje outsourcowane biuro rachunkowe? Wieliczka jest tego dobrym przykładem, znajduje się kilkanaście kilometrów od Krakowa, czyli na tyle blisko, aby spokojnie pojechać tam raz w miesiącu z papierami, ale wystarczająco daleko, aby były miejsca parkingowe i niedrogi czynsz.

Obowiązki

Prawo polskie zobowiązuje firmy do prowadzenia księgowości. Jeśli są to małe podmioty można prowadzić jedynie księgi przychodów i dochodów, które są podstawą do sporządzenia zeznań podatkowych. Jeśli wiemy, że samodzielnie nie poradzimy sobie z takimi kwestiami, warto przemyśleć zatrudnienie takiej firmy.

Do obowiązków biura rachunkowego należy prowadzenie ogólnie rozumianej księgowości na rzecz zleceniodawcy. Wśród jej zadań możemy wymienić:

 

Prowadzenie ksiąg księgowych

Polegające na prowadzeniu ewidencji zdarzeń gospodarczych, środków trwałych oraz wyposażenia. Sporządzanie odpowiedniej dokumentacji wedle danych potrzeb – miesięcznej lub rocznej oraz rozliczanie składek i podatków z odpowiednimi placówkami.

Obsługę kadrową

Pilnowanie rozliczeń pracowników, prowadzenie akt osobowych i ich ewentualne aktualizacje, opracowywanie zaświadczeń dochodów pracowników oraz komunikacja z ZUS.

Biuro rachunkowe – podsumowanie

Jak widać biuro rachunkowe zajmuje się wszystkimi kwestiami związanymi z finansami firmy. Może ono bardzo ułatwić prowadzenie działalności odciążając zleceniodawcę, a co za tym idzie, przedsiębiorstwo może skupić się na prowadzeniu działalności podstawowej.