księgowanie faktur

Jak księgować faktury? Porady

Księgowanie faktur to jeden z najważniejszych obowiązków podczas prowadzenia każdego rodzaju działalności gospodarczej. Nie jest to czynność bardzo skomplikowana, zrobić może to właściwie każdy z nas – bardzo często z pomocą przychodzą specjalistyczne programy. Często jednak podmioty korzystają z usług ekspertów. Jak księgować faktury? Podpowiadamy!

Faktury sprzedaży

Faktura musi spełniać wszystkie określone przepisy prawne, a także być wystawiona w określonym terminie (z reguły do siedmiu dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi). Przychód powstaje jednak w momencie wykonania usługi i sprzedaży, a nie wystawienia faktury – ta może zostać przekazana klientowi później. Przepisy wskazują szczególne przypadki, kiedy powstaje obowiązek VAT-owski. Dzieje się tak w branżach: ochrony dóbr oraz mienia, obsługi prawnej i biurowej, usług telekomunikacyjnych, leasingowych, najemczych i dzierżawczych, a także w związku z dostarczaniem energii elektrycznej, dostawą i drukiem książek oraz czasopism i usługami budowlanymi.

Faktury zakupu

Fakturę księgujemy w koszty podatkowe i ujmujemy w rejestrze VAT. Jeśli nie podlega on odliczeniu, koszta te księgujemy w księdze przychodów i rozchodów jako kwotę brutto. Przed zaksięgowaniem faktury należy sprawdzić, czy oba egzemplarze są identyczne, a także poprawnie opisane. Jeśli pojawią się błędy, należy wystawić sporządzoną notę korygującą, która informuje, wskazuje na pomyłki i podaje, jaka jest poprawna wersja. Co powinna zawierać prawidłowo sporządzona faktura? Nasze dane (nazwa, adres, Numer Identyfikacji Podatkowej), te same informacje dotyczące naszego klienta, datę wystawienia faktury oraz datę sprzedaży, a także to, czego powyższa faktura dotyczy. Ostatni warunek nie jest konieczny, ale taki opis znacznie ułatwia sprawę podczas ustalania kosztu uzyskania przychodu.

Do kiedy masz czas?

Przedsiębiorca musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów w porządku chronologicznym, a wpisy za miesiąc poprzedni muszą pojawić się w niej najpóźniej do dwudziestego dnia miesiąca.

Program versus biuro rachunkowe. Wieliczka i inne mniejsze miasta

Programów do prowadzenia indywidualnej księgowości jest w internecie sporo. Z łatwością każdy średnio rozgarnięty użytkownik Google’a odnajdzie interesujący go plik, a następnie pobierze darmową wersję próbną i w ten sposób rozliczy się z odpowiednimi organami. Można również postawić na tradycyjną księgowość. Wieliczka i inne mniejsze miasta posiadają sporo ekspertów, których usługi powinny być tańsze od ich kolegów po fachu, którzy swoje siedziby mają w metropoliach. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Używanie programu komputerowego jest tańsze, ale niesie większe ryzyko popełnienia błędu. Z kolei wybór usług księgowej jest związany z opłaceniem należnego jej wynagrodzenia, jednak zmniejsza prawdopodobieństwo pomyłki.