podział majątku

Podział majątku po rozwodzie

Rozwód to bardzo duże przeżycie emocjonalne zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Sprawy te są często bardzo obszerne, bowiem strony często nie mogą dojść do porozumienia w kwestii podziału wspólnego majątku. Przez długie lata potrafią więc one toczyć bój o sprawiedliwy, zdaniem każdej ze stron, podział. Jak wygląda sprawa rozdzielenia dóbr materialnych między byłych już małżonków po rozwodzie? Odpowiadamy!

Podział równy – prawie zawsze

Jeśli kobieta i mężczyzna przed wstąpieniem w związek małżeński nie podpisali wcześniej intercyzy, zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, obowiązuje ich wspólność majątkowa (wspólność ustawowa). Ustaje ona z formalnym zakończeniem związku małżeńskiego, a podział obowiązuje dobra materialne nabyte podczas trwania małżeństwa. Ten z samej zasady jest równy. Jedynie rażące i stałe nie przyczynianie się do rozrostu majątku może być dla sądu przyczynkiem do odejścia od równego potraktowania obu stron. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że z ważnych powodów małżonek może żądać ustalenia udziałów w majątku z uwzględnieniem stopnia, w którym każda ze stron się do niego przyczyniła. Może to również nastąpić, gdy występują ku temu ważne powody. W przygotowaniu wniosku zawsze pomoże nam odpowiednio wykształcona osoba. Szukając jej, warto posłużyć się wyszukiwarką i wpisać takie frazy jak “adwokat rozwody Kraków”, czy “radca prawny rozwody Warszawa”.

Jesteś ciekaw jakie prawa obowiązują w Internecie? Odwiedź bloga Prawo Internetu i przeczytaj umieszczone tam artykuły! – https://prawointernetu.eu/

Powody dla nierównego podziału majątku

Ważnymi powodami dla których sąd może zdecydować o nierównym podziale majątku jest uzależnienie jednego z małżonków od alkoholu, narkotyków i hazardu. Jeśli małżonek nieustannie trwoni wspólne zasoby finansowe lub dokonuje zbyt ryzykownych operacji finansowych, wtedy także sąd ma prawo zasądzić inny podział dóbr, aniżeli po połowie. Wśród ważnych powodów wymienia się także faktyczną i długotrwałą separację małżonków. Wnioskodawca musi złożyć taki wniosek w toku postępowania o podział majątku lub w odrębnym procesie. W Krakowie zapadł bardzo ważny wyrok Sądu Apelacyjnego, który orzekł, że nie można go złożyć już po decyzji sądu, gdy podział stanie się faktem, bowiem nie istnieje przedmiot majątkowy, do którego owo orzeczenie mogłoby się odnosić. Dlatego tak istotna jest terminowość, którą zapewni rzetelny ekspert. Wyszukamy go z łatwością za pomocą Google dzięki przykładowym frazom: “rozwody adwokat Kraków – majątek” czy “prawnik – podział majątku Warszawa”.

Podział majątku firmowego

Spore emocje zawsze budzi sytuacja, gdy jedna ze stron prowadzi dobrze prosperującą firmę, a druga nie pracuje i zajmuje się domem. Jednak choćby cała firma była dziełem życia jednego z małżonków, drugiemu przysługuje, co do zasady, połowa przedsiębiorstwa lub finansowy ekwiwalent. Jednak mowa jest jedynie o wartościach, które powstały w trakcie związku małżeńskiego. Jeśli przedsiębiorca prowadził biznes wcześniej, to wówczas ustala się wartości, które zostały wniesione po zawarciu małżeństwa i to je sąd będzie dzielił. Te sprzed tego okresu stanowią majątek osobisty, który nie podlega podziałowi. Porady prawne dla firm oraz rozwody – to powinny być dziedziny, w których specjalizuje się kancelaria, do której zwrócimy się o pomoc. Dzięki temu mamy pewność, że będzie dobrze reprezentować nasz interes i nie stracimy dużej części majątku, na który tak ciężko pracowaliśmy.