Prawa autorskie w Internecie

Prawa autorskie w Internecie

Internet pełen jest rozmaitych tekstów, artykułów, nazw, zdjęć oraz logotypów. Wszystkie tego tego typu rzeczy nie mogą być kopiowane lub powielane przez osoby, do których nie należą. Są one chronione przez prawa autorskie. W Internecie znajduje się mnóstwo portali, platform lub zbiorów, które posiadają np. zdjęcia, które są darmowe, a ich wykorzystanie na blogach, czy innych stronach jest dozwolone. Jeśli jednak zamieszczamy w Internecie treści, których nie chcemy udostępniać do użytku osobom trzecim, powinniśmy zabezpieczyć naszą własność. Jak tego dokonać?

Jak zapewnić ochronę znaku towarowego?

W momencie stworzenia logo lub nazwy firmy stajemy się właścicielami marki. Otrzymujemy również ochronę prawną naszego znaku towarowego, którą gwarantuje m.in. prawo autorskie i prasowe. Jeśli jednak prawo do naszej własności zostanie naruszone, będziemy zmuszeni wnieść sprawę do sądu, co może wiązać się z ogromnymi kosztami. Już samo opłacenie prawnika jest bardzo dużym kosztem. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu możemy uniknąć takich nieprzyjemności. Zastrzeżenie logo i nazwy firmy w Urzędzie Patentowym zdecydowanie ułatwi nam życie. Dzięki takiej czynności nasz znak towarowy otrzyma ochronę prawną.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na bloga Prawo Internetu i zapoznaj się z treścią artykułów związanych z prawem autorskim! – https://prawointernetu.eu/

Co możemy zyskać dzięki ochronie prawnej?

Zastrzeżenie logo firmy oraz jej nazwy w urzędzie patentowym pozwala uzyskać ochronę prawną, dzięki której możemy w sposób bardziej efektywny rościć prawa do naszego znaku towarowego. Oznacza to, że osoby, które w jakikolwiek sposób naruszą prawa do zarejestrowanej przez nas nazwy firmy lub logo mogą otrzymać karę grzywny, a ich obowiązkiem będzie dokonanie opłaty licencyjnej. Jej wysokość jest uzależniona od czasu, w jakim dana osoba bezprawnie posługiwała się zastrzeżonym znakiem towarowym. Kwota opłaty może również zostać obliczona na podstawie dochodu, jaki właściciel nazwy i loga mógłby otrzymać, gdyby prawa do jego własności nie zostały naruszone. Możemy również egzekwować zaprzestanie wykorzystywania naszej własności oraz domagać się zwrócenia korzyści jakie osoba nieupoważniona uzyskała dzięki posłużeniu się naszym znakiem towarowym.

Jaki znak towarowy może zostać zastrzeżony?

Przede wszystkim znak towarowy, który chcemy zastrzec musi spełniać warunki i normy, jakie są zawarte w ustawie. Jeśli zdecydujemy się zastrzec logo lub nazwę, upewnijmy się, że nasz znak towarowy nie jest podobny albo taki sam jak znak już zastrzeżony. W przypadku, gdy znaki ze zbliżonych klas towarowych nie okażą się różne, zastrzeżenie Twojej własności nie będzie możliwe.